SORIN GOROVEI

Nascut si decedat in Falticeni. Profesor de matematica la Liceul "Nicu Gane". Fiul folcloristului Artur Gorovei. Este tatal istoricului Stefan S. Gorovei de la Institutul "A.D.Xenopol" din Iasi.
   Meloman, violoncelist, profesorul a facut muzica de camera in casa parinteasca. Fratele mai mare, magistratul Mircea Gorovei canta la vioara, iar mama lor, Elena Gorovei, era o talentata pianista. Mai participau la concerte aici, dirijorul si compozitorul Oscar Pursch-comandantul fanfarei de la regimentul local, precum si fiica sa, poeta si violonista Doina Bucur (eleva lui Hans Sitt la Conservatorul din Leipzig). In casa parinteasca, Sorin Gorovei a vazut numerosi oameni de seama, intre care Gustav Weigand, B. St.  Delavrancea, G. T. Kirileanu, M. Sadoveanu, T.V.Stefanelli s.a., alaturi de colaboratori la "Sezatoarea", prima revista de folclor din Romania.
   Timp de 40 de ani, a condus corul bisericii "Adormirea" (biserica  a orasului ctitorita de Mihai si Matei Gane), devenit o formatie de prestigiu. Insusi George Pascu, rectorul Conservatorului de Muzica din Iasi, a venit special la Falticeni pentru a culege date despre acest cor, date introduse in lucrarea sa inchinata muzicii corale bisericesti din Moldova. De-a lungul anilor Sorin Gorovei s-a ocupat  de  societatea corala "Nicu Gane" al carei presedinte de onoare a fost tatal sau. Copia neobosit  partituri pentru coristii sai. In casa parinteasca se pastreaza un mare numar de mape cu scrisul marunt si ordonat, inconfundabil.
   A introdus in repertoriu pe compozitorii de frunte ai tarii, dar si bucati din creatia unor straini cunoscuti peste hotare. A dat numeroase concerte in sala Bayer si raspunsuri religioase la liturghii in diverse localitati. Si-a rasplatit coristii facand excursii prin tara. Intr-o vreme cand l-au scos de la catedra pentru credinta sa crestina Sorin Gorovei si-a castigat existenta ca violoncelist al Filarmonicii din Botosani. A fost ajutat in munca acerba depusa pe taramul artei religioase de sotia sa Eliza Gorovei, ea insasi o buna corista inzestrata cu un viguros talent muzical.